По данни на Световната здравна организация(СЗО) около 10 000 органа годишно

...
По данни на Световната здравна организация(СЗО) около 10 000 органа годишно
Коментари Харесай

СЗО: Почти 10 000 органа годишно са купени на черния пазар

„ По данни на Световната здравна организация(СЗО) към 10 000 органа годишно са закупени по противозаконен метод. От тях към 10% е евентуално да бъдат получени посредством трафик на хора. В България казусът не е толкоз сериозен, само че това е тип закононарушение, мъчно уловимо и по тази причина е мъчно да се мери действителния му размер “. Това сподели пред БНР Ася Паскалева от Българския център по биоетика.
Тя разяснява новината, че български жители са арестувани в Турция за незаконни трансплантации на бъбреци. Той е бил част от група, обвинена в търговия с органи.
„ Има избрани стъпала, по които се върви. Обикновено това са хора – реципиенти с голяма потребност от орган. Те стават лесна цел за медиатори в тези интервенции, които от своя страна се свързват с хора, обезверени по различен метод, подготвени да си продадат орган, нормално бъбрек, за суми, които варират доста, само че са към 1000 евро, до момента в който органът се заплаща на клиниката или на лекаря в размер на 25 000 – 40 000 евро, зависи в коя страна се прави трансплантацията “, изясни Паскалева.
По думите ѝ най-често сходни противозаконни интервенции се правят в Турция, само че също и в Пакистан.
„ Потенциалните медицински затруднения са големи, рискът за хората също е доста огромен. Много фактори се намесват в случая… Мотивацията на всеки един участник в един подобен канал е друга. Тези, които оферират органите си, го вършат най-вече по финансови аргументи. Тъжната истина е, че откакто дадат органа си и получат сумата, доста постоянно статистически това не е подобрило тяхното положение, даже може да го утежни “, добави Ася Паскалева.
Тя акцентира, че тези практики се лимитират от законодателство, само че казусът е, че то не се съблюдава на процедура:
„ Проблем е, че тези закононарушения постоянно са с екстратериториални размери, т.е., причинителят е в една страна, интервенцията може да се извърши във втора страна, донорът и реципиентът са в трети страни… Нуждата от органи е доста по-голяма от наличните на пазара. Отчаяните хора постоянно са подготвени да поемат риск и всеотдайност. А хора с потребност от орган са обезверени, тъй като желаят да оздравеят. Трябва да се подсигури и отбраната на жертвите, тъй като те нямат смелостта да излязат и да приказват поради боязън за свободата си “, сподели още тя.
Припомняме, че през вчерашния ден беше разкрита скица за търговия с органи с присъединяване на българи. Петима души са задържани, откакто полицията в Турция е разкрила канал за трафик на органи в Истанбул. Каналът бил основан от български жители и донори, които употребявали болница в Истанбул за активността си. Сред задържаните има трима българи. Как работила схемата: По информация на Actualno.com, българските жители са били употребявани главно за донори за бъбреци. След сигнал на българските служби, при интервенция на турската полиция в Истанбул, е задържана турската гражданка Ф.Ю., която е провела трансплантациите.
Тя е работела в истанбулска болница, която има клиника (филиал) в София. Чрез тази клиника Ф.Ю е провела намирането на донори и купуваюи на бъбреци, след което ги изпращала в Истанбул. Съгласно турското законодателство, всяка трансплантация от донор, който не е родственик на реципиента, би трябвало да бъде прегледан от медицинските комисии в страната. Затова Ф.Ю е представяла подправени документи за роднински връзки сред българските жители на истанбулската болница. Така се избягвало нужното при други обстановки категорично позволение за трансплантация от Етичната комисия на здравното заведение. Повече информация можете да намерите в ТОЗИ МАТЕРИАЛ.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР